vineri, 9 septembrie 2011

Codexul Alimentar

Ce este Codex Alimentarius?

  Codex Alimentarius este un instrument al fortelor care promoveaza un guvern mondial, controlat de corporatii.

  Codex Alimentarius este numele unei comisii a Organizatiei Mondiale a Sanatatii ce a elaborat un asa zis cod universal al alimentelor. In spatele acestei comisii ce pretinde ca se ocupa de sanatatea noastra stau Natiunile Unite, Organizatia Mondiala a Sanatatii si Marile Carteluri Farmaceutice plus Bancile Internationale. O adevarata mixtura care nu poate produce decat ceva letal. In loc sa isi propuna sa monitorizeze starea hranei si modul ei de ai se produce comisia si-au propus sa promoveze scoaterea in afara legii a suplimentelor alimentare si ale vitaminelor limitand drastic dozajul in care pot fi eliberate si disponibilitatea lor. Adevarata menire a acestui Cod este pur si simplu sa scoata in afara legii produsele naturale promovand organismele modificate genetic sau ale caror moduri de preparare sunt practic necunoscute si sa scoata de pe piata sau sa faca inacesibila procurarea vitaminelor cu exceptia cele produse sub stricta lor supraveghere. Practic, un tsunami gigantic ameninta tot ceea ce ar putea fi un potential concurent pentru industria farmaceutica. Boli precum cancerul, SIDA, maladiile cardio-vasculare, care ar putea fi tratate prin metode naturiste, vor fi lasate in seama medicamentelor de sinteza, care si-au dovedit, in majoritatea cazurilor, ineficienta si chiar periculozitatea. Totul, pentru a nu periclita uriasele profituri ale industriei farmaceutice mondiale. Codex Alimentarius este promovat si poate fi aplicat cu forta de catre Organizatia Mondiala a Comertului (WTO-World Trade Organization) care in cazul nefavorabil in care o tara refuza adoptarea noului cod poate forta acceptarea lui prin diferite mijloace de presiune: retragerea diferitelor privilegii in comertul exterior,etc.

                                           Ce aduce Codex Alimentarius?

  Suplimentele alimentare nu se vor mai comercializa nici in scop preventiv nici terapeutic vor fi necesare retete pentru toate medicamentele peste o doza extrem de mica usturioul sau menta , alaturi de alte produse comune, vor fi considerate droguri de categoria a 3-a care pot fi comercializate doar de catre marile corporatii farmaceutice toate suplimentele alimentare ce vor aparea vor fi interzise pana ce nu vor trece anumite teste prevazute in noul cod produsele modificate genetic vor fi comercializate fara avertizarea consumatorilor niciun fel de eticheta nefiind necesara.   Specialistii in nutritie preconizeaza ca aplicarea acestui program va produce peste 3 MILIARDE de victime umane, 1 miliard murind din cauza lipsei de hrana alte 2 miliarde din cauza bolilor generate in organism si cauzate de proasta calitate a alimentelor disponibile. Sunt sanse sa oprim implementarea lui!
  Sursa http://codexalimentarius.info/


Experimentul ,,Codex Alimentarius” incepe cu Romania! De la 31 decembrie 2009,    Guvernul Boc s-a angajat sa inceapa implementarea ,,Codexului”, alaturi de alte 165 de state semnatare (95% din populatia planetei). ,,Codex Alimentarius” este un pachet de norme dupa care se vor alimenta populatiile tarilor semnatare. Acesta porneste de la principiul ca Terra nu mai poate hrani pe toata lumea natural, ca atare se va trece la hrana artificiala, din produse chimice, cea modificata genetic etc. Adeptii Teoriei Conspiratiei sustin ca masura nu este altceva decat una de exterminare, care va reduce populatia globului la cca doua miliarde, o masa mult mai usor de hranit si de controlat de fortele oculte. Nu a trecut o luna si iata ca apare stirea ca Romania este prima tara din lume care va folosi in agricultura un compus chimic pe baza de initium, un ingredient activ din noua clasa a substantelor chimice impuse de ,,Codex Alimentarius” si care favorizeaza, potrivit specialistilor, declansarea cancerului de colon.
  Senatorul Valeca cere lamuriri asupra acestui expriment in masaSenatorul PSD    Serban Valeca a adresat o intrebare Ministrului Sanatatii Cseke Attila cerand lamuriri despre implementarea ,,Codex Alimentarius” in Romania. Manifestandu-si ingrijorarea fata de folosirea acestor substante in Romania, senatorul Serban Valeca i-a atras atentia Ministrului Sanatatii asupra riscurilor la care ar putea fi expusa populatia prin astfel de experimente si i-a cerut acestuia lamuriri privind pozitia Ministerului Sanatatii referitor la aceasta problema:
,Fiind convins de intelegerea dvs. asupra necesitatii protejarii populatiei fata de riscurile si pericolele la care ar fi expusa prin asemenea experimente si tinand cont de pozitia cel putin neutra a Comisiei speciale din cadrul Uniunii Europene care prevade analize in curs pana in iulie 2010 privitoare la includerea sau nu in anexa I la Directiva 91/414/CEE a substantei active, doresc sa va intreb, domnule ministru, daca Ministerul Sanatatii a avizat folosirea acestei substante in Romania si daca aveti date avizate de institutele de cercetare despre testarea si acceptarea conform normelor in vigoare a acestor produse in tara noastra” specifica senatorul Valeca in interpelarea adresata ministrului Sanatatii.
                                             Oficial, nu exista niciun pericol...
 BASF, un consortiu german de produse chimice, a dezvaluit ca Romania este prima tara din intreaga lume care a autorizat produsul sau Initium. Compania sustine ca „produsul fungicid“ va ajuta viticultorii sa treaca mai repede la o productie de inalta calitate. De asemenea, purtatorul de cuvant al companiei a afirmat ca in afara de produsul Initium pentru struguri, care va fi disponibil in Romania incepand din 2010, sub numele de Enervin, s-a acordat de asemenea autorizatie pentru Zampro, un produs Initium pe baza de fungicid pentru culturile de cartofi, rosii, castraveti si ceapa.  Compania pretinde ca ambele produse au fost testate pe larg in teren si au demonstrat selectivitate ridicata si eficacitate impotriva unor daunatori. Produsele Initium vor completa portofoliul alaturi de alti compusi, cum ar fi recent lansatul Cabrio Top, un multi-fungicid anti-imbolnavire pentru struguri. Dupa Enervin, Cabrio Top este de asteptat sa devina o forta propulsoare in materie de protectie a plantelor pentru vita de vie in Romania.

                             Neoficial... se pune la punct un genocid planetar
Gheorghe Mencinicopschi, directorul Institutului de Cercetari Alimentare Bucuresti, informeaza ca un gram de INITIUM care este introdus in organism are nevoie de un an pentru a fi eliminat. Daca ingurgitarea acestui produs se face zilnic, atunci el nu va mai putea fi eliminat niciodata din organism. Gheorghe Mencinicopschi merge pana acolo incat spune ca pentru a putea sa-ti faci seara un ceai de tei va trebui sa iei reteta de la medicul de familie, deoarece din toate produsele naturiste existente acum pe piata nu vor mai ramane decat foarte putine.
                                                  Adio alimente naturale!
Directivele Codex-ului Alimentarius enuntate de catre Directiva Europeana in ceea ce priveste suplimentele alimentare trebuie aplicate sub amenintarea sanctiunilor financiare. Iata in ce constau acestea:
» Se intentioneaza eliminarea oricarui supliment alimentar natural. Toate aceste suplimente vor fi inlocuite cu 28 de produsi de sinteza farmaceutica (prin urmare toxici), care vor fi dozati si vor fi disponibili numai in farmacii, pe baza de prescriptie medicala.  Magazinele noastre de produse naturiste si suplimente alimentare vor mai avea pe raft numai cu 18 produse, cele care exista pe lista Codex-ului. Tot ceea ce nu este pe lista (de exemplu coenzima Q10, glucosamine etc.), vor deveni ilegale. Adica, daca le folosesti, te duci la inchisoare. Medicina naturista (acupunctura, medicina energetica, ayurvedica, tibetana etc.) va fi progresiv si insidios interzisa.
» Agricultura si alimentatia animalelor vor fi reglementate conform normelor fixate de trusturile chimiei farmaceutice, care interzic din principiu asa numita agricultura bio. In anul 2001, 12 substante chimice, despre care se stie ca sunt cauzatoare de cancer, au fost interzise in mod unanim de 176 de tari, inclusiv de SUA. Codex Alimentarius aduce inapoi 7 dintre aceste substante interzise. Conform regulilor Codexului, aproape toate alimentele trebuie sa fie iradiate.
                                                   Perspective sumbre
» in 30 de ani ar putea muri trei miliarde de oameni: unul din lipsa hranei, alte doua din cauza bolilor cauzate de substantele toxice introduse in alimentatie
» directive: eliminarea suplimentelor naturale, a mineralelor si a vitaminelor
» animalele vor fi tratate cu hormoni si iradiate, iar plantele vor fi modificate genetic
» cine va folosi produse naturale va face inchisoare
» usturoiul, menta si alte astfel de plante comune vor fi considerate droguri
» medicina naturista si medicinile alternative vor fi eliminate treptat
» produsele alimentare BIO vor fi interzise.
Sursa http://www.bitpress.ro/ Ana Jianu,




Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu